Klášter Plasy

KLÁŠTER PLASY

Proběhlé akce

Koncert pro Kuře

12. prosince

Adventní charitativní koncert žáků I. a II. stupně ZŠ Kaznějov v se Svatobernardské konventní kapli. V prvním patře ambitové chodby vystavily děti své vánoční výrobky žáků, jejichž koupí jste přispěli na Sbírkový projekt Pomozte dětem částkou 4.743,- Kč.

Halloween - Tajemná cesta za knihou

31. října

Tradiční zakončení návštěvnické sezóny. Průvod dětí v halloweenských maskách prošel na okraji noci od klášterních sýpek s lampiony skrze tajemná místa konventu až ke kouzelné knize.

Když se řekne klášter

27. října

Jednodenní akreditovaný seminář pro učitele zaměřený na představení kláštera jako živého organismu, kde byl od prvopočátku prostor pro vzdělání, tvořivost, vědu, umění i technický pokrok.

Ženy

12. - 26. října

Poslední letošní fotovýstava v klášteře Plasy. V nemocničním křídle proběhla malá autorská výstava fotografií Kristýny Škopové a jejího vystavujícícho hosta Petra Šrámka.

Výprava 2014

24. září

3. ročník Výpravy Ondřeje Smeykala do kláštera Plasy s koncertem na didgeridoo. Jeho pozvání přijali Bear Love, který experimentuje s hrou na obří gongy a Andrew Begay ze severoamerického kmene Navaho hrající na flétny.

 

Den lesa

13. září

Město Plasy uspořádalo sobotní program před konventem plaského kláštera, který měl být  zaměřený na památné stromy. Kromě výstavy dřevořezeb, křtu publikace o lesnictví a koncertech byl největším lákadlem dřebvorubecká show.

Přednáška Dr. Ven Tenzin Jangchuba

6. září

Společnost Plasy sobě uspořádala na rajském dvoře přednášku a zamyšlení budhistického mnicha, diplomovaného lékaře tibetské medicíny a velvyslance dalajlamy o zdraví, zdravém způsobu života a medicíně.

Mezinárodní noc pro netopýry

5. září

V pátek 5. září večer se na prostranství před konventem konala Mezinárodní noc pro netopýry pořádaná Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Pro děti i dospělé byla připravena výstava a přednáška o životě netopýrů, soutěže, ukázka odchytu netopýrů, tematická filmová projekce a další.

Cisterciácké noci - Pojďme to sepsat

5. - 6. září

Během dvou večerů se návštěvníci v rámci večerních prohlídek stali členy odborné komise, která se objevila v klášteře ke konci roku 1785, kdy byl klášter dle dekretu císaře Josefa II. rušen. Jejím úkolem bylo sepsat všechen zabavovaný klášterní majetek.

Z našich šuplíků - MRIK

29. srpna - 14. září

Poslední (pátá) výstava letošního pásma "Z našich šuplíků" opět představila fotografie Michala Radoše a Ivo Kornatrovského, doplněnou o výstavu fotoaparátů v přízemí nemocničního křédla konventní budovy.

Rajská noc - Casablanca

29. srpna

Poslední srpnový pátek se milovníci černobílé klasiky sešli na rajském dvoře při sledování jednoho z nejkultovnějších hollywoodských filmů všech dob. Režisér Michael Curtiz obsadil do hlavních rolí Humprey Bogarta a Ingrid Bergmanovou.

Fotovýstava "Stromy"

23. srpna - 14. září

Výstava Fotoklubu Plasy v jižním křídle barokních sýpek uspořádaná v rámci městského Dne lesa a památných stromů.

Speciální prohlídky vodního a větracího systému

16. srpna

Pro ty, kdo neměli šanci se dostat na první termín Speciálních prohlídek, správa kláštera uspořádala druhou vlnu prohlídek zaměřených na technická specifika konventní budovy a cisterciáckých staveb.

Pouť Na Královnu

16. a 17. srpna

Tradiční pouť s dobovým tržištěm a kulturním programem před klášterem i uvnitř něj: dobové tržiště, divadlo, hudba, stará řemesla - vč. navrtávání kmenů - vyrábění potrubí (sponzor: Autoopravna Jiří Slach Plasy).

Nocí ke hvězdám Santiniho-Aichela

8. - 9. srpna

Kláštery Kladruby a Plasy připravily již po čtvrté neotřelé večerní prohlídky. Hraví a přemýšliví návštěvníci si mohli prohlídku budov zpestřit hledáním tajenky ukryté v detailech Santiniho staveb.

Výstava obrazů Josefa Jíchy

8. srpna - 6. září

Výstava velkoformátových obrazů, ilustrací a grafik známého plzeňského malíře Josefa Ladislava Jíchy se konala v prostorách zimního refektáře. Akce se konala ve spolupráci s občanským sdružením Přeskopec.

Z našich šuplíků - Zdeněk Sadílek 2

1. - 24. srpna

Podruhé jste měli možnost zhlédnout výstavu reportážních fotografií místního učitele Zdeňka Sadílka. Oblíbená výstava fotografií převážně ze 70. a 80. let, na které místní hledají sebe, příbuzné i přátele, byla doprovázena nezybtnou lupou.

Poutní mše a koncert v sýpce

22. července

Na svátek Magdalény se v sýpce v horní stejnojmenné gotické kapli konala mše sloužená P. Martinem Sedloněm, OMI. Po jejím skončeníse v přilehlém spodním patře sýpky konal koncert skupiny III. Míza.

Speciální prohlídky vodního a větracího systému

19. - 20. července

Klášter Plasy na dva dny zpřístupnil své zázemí, aby mohl návštěvníkům během speciálních prohlídek představit vodní a větrací systém, který už tři sta let umožňuje existenci této nevídané stavby.

Z našich šuplíků - Hezký Stehlík

11. - 27. července

Společnost Plasy sobě připravila společně s Milošem Hezkým a Zdeňkem Stehlíkem výstavu jejich fotografií, pohlednic a obrazů do přízemí nemocničního křídla. Vernisáž zahájila skupina Expres, derniéru výstavy pak doprovodil svoji přednáškou o místní historii Mgr. Jiří Novotný.

Tóny čaje

9. července

Ondřej Smeykal přivezl do plaského kláštera Jiřího Melzera, který se již řadu let mj. věnuje malbě čajem. Jeho první prezentace čajových maleb v Čehcách proběhla formou výstavy a přednášky doplněné hudbou na didgeridoo.

Stavba roku Plzeňského kraje

8. - 27. července

Výstava prezentovala celkem 28 soutěžních staveb vč. hodnocení poroty nominovaných a vítezných staveb 11. ročníku soutěže. Výstava se týkala mj. i rekonstruovaných budov býv. pivovaru v klášerním areálu.

Fotoplátno

5. července - 29. září

Výstava několika desítek velkoformátových fotografií proběhla jako již tradičně v severním křídle barokní sýpky- Letos byla na cca jeden měsíc doplněna o putovní výstavu fotografií Jana Škopa.

Rajská noc - Hluboký spánek

4. července

Filmová lahůdka Hluboký spánek z roku 1946 v hlavních rolích s Humprey Bogartem a Lauren Bacall servírovaná klášterem Plasy v neobvyklé atmosféře letní noci na rajském dvoře.

Fotovýstava "Lidi(čky)"

21. června - 13. července

První letošní výstava Fotoklubu Plasy v jižním křídle sýpky. Během vernisáže byly mj. vyhlášeny výsledky Plaského Fotomaratonu.

Z našich šuplíků - Plasy Afterteen

20. června - 6. července

Druhá z letošních fotovýstav v nemocničním křídle prezentovala vyzrálejší fotografie vyzrálejších madých lidí z Plas a nejbližšího okolí. Kromě tradičních fotografií se naskytla výjimečná příležitost zhlédnout i obrazy Heleny Hubkové.

Cisterciácké noci - Barokní umělci

20. - 21. června

Červnové noční prohlídky zavedly návštěvníky do první poloviny 18. století, kdy klášter procházel rozsáhlými přestavbami, na kterých se podíleli jedni z nejlepších umělců své doby působících v Čechách. Diváci mohli sledovat scénky ze života malířů Brandla a Pinka, sochaře Brauna či architektů Santiniho a Dientzenhoffera.

Z našich šuplíků - Plasy Teenagers

30. května - 15. června

Výstava fotografií mladých plaských fototalentů proběhla v rámci pásma "Z našich šuplíků" v nemocničním křídle konventu. Společnost Plasy sobě začala letošní šňůru výstav slavnostním zahájením s básněmi a hudbou v podání těchto teenagerů.

Štafířství a intarzie

26. května - 22. srpna

Štafířství, intarzie a restaurování nábytku: tyto pojmy se staly hlavním tématem výstavy, kterou pro návštěvníky připravili pracovníci Studijního depozitáře mobiliárních fondů. Názorná a hravá forma výstavy byla vstřícná pro děti, ale i všechny zvídavé návštěvníky.

Animační program pro Galerii Stretti

13. června

V pátek 13. června proběhlo první testování animačního programu s názvem Co se skrývá za obrazem na žácích pátého a šestého ročníku základní školy. Vedení programu se ujal Mgr. Jindřich Lukavský, Ph.D. z katedry výtvarné kultury FPE ZČU. Od nynějška je animační program pro galerii Stretti pro dětské skupiny ve stálé nabídce.

Duo Manera

8. června

Členové kytarového dua Soňa Vimrová a Miroslav Žára zahráli v konventní ambitové chodbě vynikající koncert, který se nesl v rytmu španělských písní a latinského tanga.

Čarodějné odpoledne

29. dubna

Na pozdní úterní odpoledne připravil místní Dům dětí a mládeže Kopretina ve spolupráci s Městksou knihovnou Plasy a Národním památkovým ústavem v prostorách nádvoří prelatury tématické odpoledne pro děti. Téměř stovka příchozích plnila rozličné úkoly u asi desítky přítomných čarodějnic, opěkla si buřty a odnesla si drobnou pozornost.

Na hraně 014

11. - 13. dubna

Pátý ročník divadelního festivalu experimentálního a studentského divadla byl v letošním roce doplněn výstavou s ohlédnutím za minulými ročníky. Festival měl letos na programu dvacet představení amatérských a jedno představení profesionální. Došlo i na představení Ema má maso, které bylo vytvořeno jako tzv. site-specific, tedy přímo v prostorách kláštera.

KNOWtilus

7. - 10. dubna

Projekt studentů a pedagogů Vysoké školy ekonomické a Akademie múzických umění v Praze, jehož cílem je hledání nových metod prezentace vědy, kultury a výzkumu. Projekt vedený nizozemským pedagogem Frankem Van de Venem byl zakončen veřejným vystoupením s prezentací prvních výsledků workshopu.


» Archiv starších akcí

Aktuální akce

Fotomaraton
Datum: 6.5.2017
Čas: 12:30 
Místo: před konventem 
Vstupné:  
Každoroční odpolední fotografická soutěž plaského fotoklubu pro všechny do 18 let (ve třech věkových kategoriích). Zaregistrujte se před konventem a foťte co možná nejlepší a nejoriginálnější fotografie na sedm předepsaných témat. (www.fotoklub-plasy.wz.cz)

Letní škola památkové technologie
Datum: 18.5.2017 - 20.5.2017
Čas:  
Místo: konvent, CSD 
Vstupné:  
Škola se bude věnovat rekonstrukci podoby barokní fasády s omítkovou rustikou s využitím vápenných materiálů. Náplní školy bude vyhodnocení stavu omítek, návrh postupu prací i vlastní provádění záchranného zajištění a doplňování jednoduše plasticky ztvárněných omítek. (www.netusene-souvislosti.npu.cz/cs)

Odpoledne s Kopretinou
Datum: 20.5.2017
Čas:  
Místo: sál prelatury 
Vstupné:  
Ukázka činnosti kroužků Domu dětí a mládeže Kopretina Plasy v opatském sále prelatury: taekwon-do, angličtina, latinskoamerické tance, aerobik, dramatický kroužek, zdravověda a další. (www.ddmplasy.cz)

Jízda historických vozidel
Datum: 27.5.2017
Čas: 12:30-14:30 
Místo: před konventem 
Vstupné:  
XXVIII. jízda historických vozidel Veteran car clubu okolím Plzně zavítá mezi 12:30 a 14:30 před konventní budovu kláštera Plasy. K vidění budou zaparkovaná naleštěná osobní auta i motocykly. (www.vccplzen.eu)

Výstava ZUŠ
Datum: 31.5.2017 - 21.6.2017
Čas:  
Místo: ambit přízemí konventu 
Vstupné:  
Tradiční výstava obrazů, rytin, kreseb a dalších výtvorů žáků Základní umělecké školy v Plasích pod vedením Mgr. Hany Škopové v přízemí ambitu konventu. (www.zusplasy.cz)

od 12:00 uzavřen hlavní okruh Konvent
Datum: 3.6.2017
Čas: 12:00-17:00 
Místo: Konvent 
Vstupné:  
Pronájem prostor konventní budovy. Využijte nabídky prohlédnout si jiné dva nabízené okruhy: nejdůležitější stavbu kláštera - konventní Kostel či barokní hodinovou věž s dvojicí gotických kaplí a denně ručně natahovaným hodinovým strojem.

Letní škola památkové technologie
Datum: 8.6.2017 - 10.6.2017
Čas:  
Místo: sýpka, CSD 
Vstupné:  
Škola se bude věnovat rehabilitaci podoby interiérových omítek s využitím vápenných materiálů. Náplní školy bude vyhodnocení stavu omítek, návrh postupu prací i vlastní provádění záchranného zajištění, zpevnění, snímání druhotných úprav, lokálního doplnění omítek a nátěrů. (http://netusene-souvislosti.npu.cz/cs)

Z našich šuplíků 21: “Plasy Teenagers”
Datum: 9.6.2017 - 26.6.2017
Čas: so+ne 10:00-16:00 
Místo: nemocniční křídlo konventu 
Vstupné:  
Přehlídka tvorby mladých autorů - ZUŠ Plasy a Gymnázium a Střední odborná škola Plasy. Výstava obrazů, kreseb a fotografií v nemocničním křídle konventu. Pořádá spolek Plasy sobě z.s.

Klášterní život (Monastýrování)
Datum: 10.6.2017
Čas:  
Místo: konvent 
Vstupné:  
Ve spolupráci s kláštery Kladruby, Teplá a Zlatá Koruna jsme připravili sérii speciálních prohlídek. V jeden den se na několika místech můžete dozvědět více o klášterním životě od těch nejpovolanějších. V Plasích vás konventem provede, řeholi sv. Benedikta a život v klausuře kdysi a nyní přiblíží benediktinka z kláštera v Praze na Bílé Hoře. (Facebook - Monastýrování) Podobně se tento den odehrají stejně tématické prohlídky v klášteře Kladruby a Teplá, v klášteře Zlatá Koruna o týden déle (17/6).

Rajská filmová noc
Datum: 16.6.2017
Čas: 21:30 
Místo: konvent - rajský dvůr 
Vstupné:  
Letní filmové promítání (od 21:30) na rajském dvoře. Klášter se otevře návštěvníkům už čtvrthodiny před začátkem filmu, aby si mohli v klidu projít interiéry ambitových chodeb a rajský dvůr.

Fotosalon VI
Datum: 17.6.2017 - 9.7.2017
Čas:  
Místo: sál prelatury 
Vstupné:  
Každoroční raně prázdninová výstava fotografií členů plaského fotoklubu v prostorách velkého opatského sálu prelatury. Výstava je přístupná o víkendech a svátcích. (www.fotoklub-plasy.wz.cz)

Cisterciácké noci (s Osadou)
Datum: 23.6.2017 - 24.6.2017
Čas: 19:00-24:00 
Místo: konvent 
Vstupné:  
Hrané noční prohlídky hornobřízských ochotníků vycházející každou půlhodinu od 19:00 do půlnoci. Letos pokračujeme ztvárněním osudů plaských raně barokních opatů Jakuba Pergera Vrchoty a Kryštofa Tenglera. Na prohlídky je lepší se předem objednat na našem telefonním čísle 373 322 174 (od 1/6/2017).

Z našich šuplíků 22: “Pavel Anzenbacher”
Datum: 1.7.2017 - 30.7.2017
Čas:  
Místo: nemocniční křídlo konventu 
Vstupné:  
Výstava obrazů a kreseb JUDr. Pavla Anzenbachera (1901-1987), velkého propagátora plaské historie a památek, se po letech opět představí v Plasích v nemocničním křídle. Pořádá spolek Plasy sobě z.s.

7. Fotoplátno
Datum: 5.7.2017 - 1.10.2017
Čas:  
Místo: sýpka 
Vstupné:  
Výstava velkoformátových fotografií na plátně 35 českých autorů v severním křídle sýpky. Výstava je přístupná dle otvírací doby okruhu Hodinová věž s kaplemi s prohlídkou této budovy. V červenci a srpnu doplní přízemí fotografie hostujících umělců.

Rajská filmová noc
Datum: 7.7.2017
Čas: 21:30 
Místo: konvent - rajský dvůr 
Vstupné:  
Letní filmové promítání (od 21:30) na rajském dvoře. Klášter se otevře návštěvníkům už čtvrthodiny před začátkem filmu, aby si mohli v klidu projít interiéry ambitových chodeb a rajský dvůr.

Klášter podzemní (Monastýrování)
Datum: 15.7.2017 - 16.7.2017
Čas:  
Místo: konvent 
Vstupné:  
Ve spolupráci s kláštery Teplá a Zlatá Koruna jsme připravili sérii speciálních prohlídek. V daný den se na několika místech můžete dozvědět více o klášterních podzemních systémech. V Plasích vás provedeme částí vzdušného systému a přiblížíme fungování vodního systému konventu a okolních budov. (Facebook - Monastýrování). Rezervace spouštíme až od 1/7/17. Podobně se již ve dnech 9-10/7 odehrají stejně tématické prohlídky v klášteře Teplá a v sobotu 15/7 v klášteře Zlatá Koruna.

Malá pouť ke sv. Máří Magdaléně
Datum: 21.7.2017
Čas:  
Místo: kaple v sýpce 
Vstupné:  
Tradiční pouť ke sv. Máří Magdaléně spojená se mší v tamní stejnojmenné gotické kapli. Po obřadu následuje koncert v prostorách severního křídla sýpky. Počet účastníků mše je limitován menší kapacitou patra gotické kaple. (www.farnostplasy.cz)

Letní barokní festival
Datum: 22.7.2017
Čas:  
Místo: sýpka a před konventem 
Vstupné:  
Tematická Rajská filmová noc (od 21:30) doprovázená barokním ohňostrojem. Klášter se otevře návštěvníkům už čtvrthodiny před začátkem filmu, aby si mohli v klidu projít interiéry ambitových chodeb a rajský dvůr. (www.zapadoceskebaroko.cz)

Nocí ke hvězdám (Monastýrování)
Datum: 28.7.2017 - 29.7.2017
Čas: 19:00-24:00 
Místo: konvent 
Vstupné:  
Ve spolupráci s kláštery Kladruby a Teplá jsme připravili sérii speciálních prohlídek. Jen v tyto dva dny se můžete podívat do nočních prostor kláštera, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete. (Facebook - Monastýrování)

Vladimír Havlic a okruh přátel
Datum: 28.7.2017 - 20.8.2017
Čas:  
Místo: sál prelatury 
Vstupné:  
Výstava uměleckých děl akademického malíře a grafika Vladimíra Havlice (1944-2004) a děl okruhu přátel výtvarníků a zároveň okruhu přátel obce Nebřeziny - vše v opatském sále prelatury. Pořádá spolek Plasy sobě z.s.

Z našich šuplíků 23: “Václav Došlý”
Datum: 4.8.2017 - 20.8.2017
Čas:  
Místo: nemocniční křídlo konventu 
Vstupné:  
Historická dokumentární fotografie z archivu vynikajícího fotografa Václava Došlého z Plas a okolí. První fotografie pochází z konce 2. světové války. Pořádá spolek Plasy sobě z.s.

Prohlídky vodního systému
Datum: 12.8.2017
Čas:  
Místo: konvent 
Vstupné: 200,- Kč 
Rezervace spouštíme aTechnicky zaměřené prohlídky unikátního základového vodního a podzemního vzdušného systému konventu kláštera Plasy, doplněné o návštěvu prostor, kam se s běžnou prohlídkou nedostanete. Akce přístupná starším 10 let, bez klaustrofobie, bez podpatků a jen na předchozí objednávku (od 1/8/2017).

Pouť Na Královnu
Datum: 12.8.2017 - 13.8.2017
Čas: 10:00-18:00 
Místo: před konventem 
Vstupné: zdarma 
Spolek Plaská lilie všechny srdečně zve na trdiční Staročeský jarmark o pouti Na Královnu v prostorách před konventem. Vezměte s sebou celou rodinu, kupte jim perníkové srdce, trdelník nebo malovaný hrníček, dejte si Dalešické pivo a klobásu a užjte si v sobotu divadlio a v neděli muziku.

- sobota:
Divadélko Nána M. Jelínkové - Slepičí pohádka
Dvadlo Petra Borovského - Kašpařiny

- neděle – folkový minifestival:
Primáti
Fajnbeat
III. míza
hlavní host:
ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA

=VSTUP ZDARMA=

Rajská filmová noc
Datum: 18.8.2017
Čas: 21:00 
Místo: konvent - rajský dvůr 
Vstupné:  
Letní filmové promítání (od 21:00) na rajském dvoře. Klášter se otevře návštěvníkům už čtvrthodiny před začátkem filmu, aby si mohli v klidu projít interiéry ambitových chodeb a rajský dvůr.

Plaská lípa
Datum: 26.8.2017 - 17.9.2017
Čas:  
Místo: sál prelatury 
Vstupné:  
Soutěžní výstava fotografií 8. ročníku fotosoutěže Plaská lípa” na téma Krajina maluje. Výstava pořádaná plaským fotoklubem v opatském sále prelatury je přístupná o víkendech a svátcích. (www.fotoklub-plasy.wz.cz)

Cisterciácké noci (s Hodovízskými)
Datum: 1.9.2017 - 2.9.2017
Čas: 19:00-24:00 
Místo: konvent 
Vstupné:  
Tradiční poprázdninové hrané noční prohlídky plaského konventu vycházející od 19:00 do půlnoci každou půlhodinu. Tentokráte opět s Divadelním spolkem Lípa Hodovíz.

Z našich šuplíků 24: “Něco na konec”
Datum: 1.9.2017 - 18.9.2017
Čas:  
Místo: nemocniční křídlo konventu 
Vstupné:  
Výstava fotografií v nemocničním křídle. Spolek Plasy sobě představuje fotografické archivy, historii spojenou s městem a okolím, uměleckou tvorbu a dovednosti místních. Akce „z našich šuplíků“ otevírá tvůrčí, archivní a dovednostní plaské šuplíky.

Klášterní architektura (Monastýrování)
Datum: 23.9.2017
Čas:  
Místo: konvent 
Vstupné:  
Ve spolupráci s kláštery Kladruby, Teplá a Zlatá Koruna jsme připravili sérii speciálních prohlídek. V jeden den se na několika místech můžete dozvědět více o klášterních budovách a jejich vzájemném propojení. (Facebook - Monastýrování)

Prohlídky s hodinářem
Datum: 17.11.2017 - 18.11.2017
Čas:  
Místo: sýpka 
Vstupné:  
Prohlídky hodinové věže a denně ručně natahovaného hodinového stroje z roku 1686 s osobou nejpovolanější - panem Robertem Drozdou, který se o tento plaský stroj stará více než 35 let. Akce na předchozí rezervaci (od 1/11/2017).
 
Klášter Plasy  /  Plzeňská 2, 331 01 Plasy  /  tel.: 373 322 174  /  e-mail: plasy@npu.cz
Aktualizace: 25.4.2017 • webagrafikanavlně