Klášter Plasy

KLÁŠTER PLASY

Archiv proběhlých akcí

roky: 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007

Rok 2013

Adventní charitativní koncert

13. prosince

O tradiční adventní koncert se letos poprvé postarali žáci ZŠ Kaznějov pod vedením Mgr. Ilony Barbořákové, kteří kromě hudebních vystoupení připravili pro přijivší i prodejní výstavu svých výrobků. Veškerý výtěžek (přes 4.000,- Kč) věnovali Sbírkovému projektu Pomozte dětem, který organizují Nadace rozvoje občanské společnosti a Česká televize.

Rozsvěcení stromku

30. listopadu

Tradiční rozsvěcení vánočního stromku před konventem obstaraly děti z místní základní školy, základní umělecké školy a plaského Domu dětí a mládeže Kopretina. Kromě prezentace dětských výrobků v zimním refektáři se u konventu poprvé objevily doplňkové prodejní adventní stánky.

 

Závěr sezóny - Halloween

31. října

Návštěvnická sezóna plaského kláštera 2013 byla zakončena halowenskou akcí DDM Kopretina Plasy a Kláštera Plasy pro děti a jejich rodiče. Průvod s více jak stovkou účastníků s lampiony a soutěžemi prošel od zámecké zahrady přes noční konvent až do zimního refektáře.

Cisterciácké noci  "Zvířátka a čistečtí"

13. a 14. září

Hlavní sezónu zakončily tradiční zářijové prohlídky s Divadelním souborem Tyl z Čisté u Rakovníka. Tentokrát vám ochotníci přiblížili několik osobností spjatých s klášterem a cisterciáckým řádem, když se zaměřili na zvířata, která jsou atributy svatých.

Ondřej Smeykal & Bear Love

3. září

Ondřej Smeykal s množstvím didgeridoo a Bear Love s obřím gongem, zvony, činely již podruhé navštívili plaský konvent, aby využili zdejší skvělé akustiky ambitvých chodeb.

Z našich šuplíků - Ivo Kornatovský

31. srpna - 15. září

Poslední letošní sériová fotovýstava. Spoluautor celého projektu spojil svoji výstavu s výstavou dýmek a malou soutěží.

Pouť Na Královnu

17. a 18. srpna

Občanské sdružení Plaská Lilie opět připravilo před konventem tradiční dobové tržiště s ukázkami kamenosochařského, kovářského a dalších řemesel, vše doplněné o hudbu dixielandu z Rakovníka.

VI. Plaská Lípa

10. srpna - 1. září

Fotoklub Plasy vyhlásil další ročník fotosoutěže, tentokráte na téma Ejhle člověk! Pořadatelé v propozicích předznamenali soutěž slovy „Člověk člověku člověkem." Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 10. srpna v opatském sále prelatury.

Nocí ke hvězdám Santiniho Aichela

9. - 10. srpna

O páteční a sobotní noci jste se mohli seznámit s prostorami Santiniho plaského konventu v nočním nasvícení a ve spolupráci s kladrubským klášterem si zahrát hru s tajenkou a vyhrát vstup do druhého kláštera zdarma. Akce i letos přilákala více jak 300 návštěvníků.

Z našich šuplíků - Zdeněk Sadílek

4. - 25. srpna

Předposlední letošní výstava fotografií v rámci projektu "Z našich šuplíků" představila fotografie pan Zdeňka Sadílka z přelomu 60. a 7. let. Výstavu, která byla určená speciálně místním, zakončila přednáška Mgr. Petra Hubky.

Speciální prohlídky vodního a vzdušného systému

20. a 21. července

Do netradičního termínu mimo plaskou pouť byly vůbec poprvé v historii posunuty tradiční speciální prohlídky technických specifik konventní budovy. Novinky z každoročních průzkumů a oprav vodního a vzdušného systému konventní budovy si přišlo prohlédnout přes 650 návštevníků.

Znovuobjevený vodní systém

19. července

Po deseti letech našich speciálních prohlídek vodního a podzemního vzdušného systému se nám podařilo najít volné místo v pracovně nabitém programu Spelea Řehák a přemluvit pana Josefa Řeháka k přednášce o poznávání plaského vodního systému v útrobách konventu. Prohlédnout jste si mohli i ta nejmenší zdánlivě nepřístupná místa.

Z našich šuplíků - Michal Radoš

12. - 28. července

Třetí výstava v rámci celoroční série fotovýstav v přízemí nemocničního křídla. Výstavu fotografií z ces Michala Radoše doplnil Expres Akustik a přednáška prof. Viktora.

Fotoplátno

6. července - 1. září

Tři patra severního křídla plaské barokní sýpky už poněkolikáté obsadily velkoformátové fotografie (130×90cm) celkem 27 autorů. Výstava byla přístupná během hlavní sezóny v rámci prohlídkového okruhu Sýpka.

Cisterciácké noci - "Zločin v klášteře"

21. - 22. června

Letošní první noční prohlídky přivítaly více než 650 návštěvníků příběhem s detektivní zápletkou. Hledat pachatele otravy posledního opata Celestina Wernera jste mohli po dvě noci společně s Divadelním souborem Osada z Horní Břízy. Navíc jste desetikorunou ze vstupného přispěli na odstraňování povodňových škod v krkonošském Rudníku.

    

Z našich šuplíků - J+Š

21. června - 7. července

Pokračování letošních výstav v přízemí nemocničního křídla konventu. Před prázdninami výstavili své obrazy a dřevořezby paní Marie Janečková a pan Jaroslav Štětka.Slavnostní zahájení výstavy obstaral Expres Akustik, derniéru pak Petr Hubka s přednáškou o historii Plasy

Kytarový koncert

1. června

Již třetí rok za sebou rozezněly červnové sobotní odpoledne tóny kytarových uskupení ZUŠ Rokycany a ZUŠ T. Brzkové v Plzni konventní budovu. I přes začínající povodně a venkovní neutuchající liják našla do kláštera cestu třicítka posluchačů, aby si užila neobvyklou atmosféru a akustiku Santiniho ambitů.

Z našich šuplíků - Plasy Teenagers

18. května - 16. června

První z letošních fotovýstav v přízemí nemocničního křídla konventu. Rok 2013 odstartovaly 4 desítky vybraných fotografií místních mladých nadějných fotografů a fotografek. Vernisáž byla doplněna o hudební a recitační vystoupení dalších místních týnejdžrů.

Na hraně - Plasy 013

12. - 14. dubna

Jako zahájení návštěvnické sezóny byla ve spolupráci s občanským sdružením Johan uspořádána již čtvrtá přehlídka experimentujícího a studentského divadla souborů z Plzeňského, Karlovarského i Středočeského kraje.  Největším a nejdůležitějším přínosem přehlídky je možnost vzájemného setkávání divadelníků a sdílení nových neotřelých nápadů, interpretací a forem.

Klášter Plasy  /  Plzeňská 2, 331 01 Plasy  /  tel.: 373 322 174  /  e-mail: plasy@npu.cz
Aktualizace: 18.10.2017 • webagrafikanavlně