Klášter Plasy

KLÁŠTER PLASY

Archiv proběhlých akcí

roky: 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007

Rok 2009

Zakončení sezóny - lampionový průvod

27. října

Sezónu 2009 zakončil po dvou letech opět lampionový průvod s netradiční trasou začínající letos u fotbalového hřiště. Městská knihovna ve spolupráci se správou kláštera, EnvIC, ale zejména vybraní učitelé a žáci místní základní umělecké školy připravili pro přibližně dvoustovku účastníků průvodu pětici hudebních vystoupení a promítání historických fotografií Plas v nasvíceném konventu.

2. Plaský Vandrovník

1. - 4. října

Druhý ročník cestovatelského minifestivalu zavítal jak do plaského kina s filmy, dokumentárními pořady a přednáškami, tak i výstavou několika desítek tématických fotografií do refektáře konventní budovy. Celou akci, pořádanou místním ekologickým infocentrem EnvIC, navštívilo něco přes čtyři sta lidí.

Cisterciácké noci II/09

4. a 5. září

I letošní hlavní návštěvnickou sezónu zakončily tradiční noční prohlídky, resp. jejich pokračování z června. Bývalá konventní budova se po dvě noci opět otevřela běžným návštěvníkům a odkryla několik příběhů místních osobností z přelomu 19. a 20. století. Klášter tak s pomocí Divadelního souboru Tyl Čistá dovršil svůj příspěvek k letošnímu roku Metternicha vyhlášeného starostou města. Noční život kláštera zakusilo za oba dva letošní termíny přibližně 1.300 návštěvníků.

Speciální prohlídky vodního systému

15. - 16. srpna

Speciální prohlídky vodního a vzdušného systému jsou úspěšně za námi. Doufáme, že všech sedm set návštěvníků, kteří je absolvovali, bylo spokojeno, a že si odnesli hromadu zážitků. Všichni, kdo takové štěstí neměli, nemusí klesat na mysli. Budeme se snažit tyto netradiční prostory zpřístupnit i příští rok.

  

Pouť Na královnu

15. - 16. srpna

Již několik let se občanské sdružení Plaská lilie snaží přiblížit návštěvníkům plaskou pouť Na královnu v tradiční dobové podobě. I letos nechyběla historická řemesla, dobové stánky s vybraným zbožím i občerstvením, několik hudbeních i divadelních vystoupení a spousta návštěvníků.

Klášterní hraní

18. července

V půli podmračeného měsíce července jsme si jednu deštivou sobotu zpříjemnili celodenním hraním deskových her. V rozlehlých prostorách zimního refektáře jsme tak měli možnost seznámit se s nepřeberným množstvím rozmanitých her určených pro hráče každého věku. Členové občanského sdružení Goada celý den ochotně vysvětlovali všem zájemcům herní pravidla a samozřejmě nechyběly ani turnaje, jejichž výherci byli odměněni vybranými deskovými hrami.

 

Koncert hudební skupiny Dvanapůl

18. července

Po náročném dni plném herního adrenalinu jste si večer mohli vyčistit hlavy při poslechu folk-bluesové kapely Dvanapůl, která si s sebou tentokrát přivezla i několik hostů. Mohli jste se tak neuvěřitelné dvě a půl hodiny oddávat tónům hned několika hudebních stylů v podání jednoho až pěti hudebníků. A to vše v úžasných prostorách letního refektáře.

Výstava ZUŠ

1. června až 31. července

Myslíte si, že jsou klášterní chodby šedé a prázdné? O opaku Vás mohla přesvědčit výstava, kterou připravili žáci Základní umělecké školy Plasy pod vedením Hany Škopové. Výstava byla, jak je poslední roky dobrým zvykem, umístěna ve vstupní chodbě konventu tak, aby ji mohlo shlédnout zdarma co nejvíce návštěvníků.

Cisterciácké noci I/09

19. a 20. června

V noci můžete v klášteře potkat různé lidi. Tentokráte to byly osobnosti z druhé poloviny 19. století, kdy zrušený klášter sloužil jako rezidence rodu Metternichů. Nechyběl samozřejmě sám kancléř Klement Metternich, ačkoliv jsme se zaměřili především na jeho syna Richarda a snachu Paulinu. Na návštěvu přijel i Viktor Stretti. O zábavu nebyla nouze, oba manželé pořádali v Plasích nejeden ples. Zábavné i poučné představení, s přesahem do přítomnosti, nám opět pomohli ztvárnit ochotníci z Divadelního spolku Tyl Čistá. Jak vše skončilo, nebudeme prozrazovat, protože na začátku září si noční prohlídky zopakujeme.

Jízda historických vozidel

30. května

Veteran Car Club Plzeň pořádal XX. ročník jízdy historických vozidel. Pastva pro oči se naskytla všem, kteří se dostali k trase závodu vedoucí z Bolevecké návsi severním Plzeňskem. Před plaským konventem se nashromáždily opravdu skvostné kousky, na které se vyplatilo si počkat. Samotní účastníci závodu měli možnost shlédnout jedinečný hodinový stroj.

Koncert Jaroslava Hutky

10. května

Chodbami plaského ambitu zazněly písně českého folkového hudebníka, skladatele a textaře Jaroslava Hutky. Vybrané skladby byly aktuální, zároveň i v úzkém vztahu ke klášteru. Lidové balady ze Sušilovy sbírky vztahující se ke kultu Panny Marie navázaly na úctu cisterciáků k této světici. Po příjemném koncertě následovala ještě příjemnější prohlídka. Kdo přišel, nelitoval. Výtěžek z koncertu podpořil probíhající obnovu románského kostela sv. Mikuláše v Potvorově. (Za možnost zveřejnit fotografie z koncertu děkujeme panu Radošovi.) 

 

Klášter Plasy  /  Plzeňská 2, 331 01 Plasy  /  tel.: 373 322 174  /  e-mail: plasy@npu.cz
Aktualizace: 21.11.2017 • webagrafikanavlně