Klášter Plasy

KLÁŠTER PLASY

 

Last Knights

2015 (USA)

režie: Kazuaki Kirija
hrají: Morgan Freeman, Clive Owen, Aksel Hennie, Cujoši Ihara, ...

Dobrodružný akční film odehrávající se ve středověku. Bojovník Raiden stojí na čele skupiny mužů, která přijde kvůli zradě panovníka o svého velmistra. Raiden a jeho družina tak jsou na cestě za pomstou a svržením tyranie zkorumpovaného vládce.

 

Donšajni

2013 (CZE)

režie: Jiří Menzel
hrají: Jan Hartl, Libuše Šafránková, Martin Huba, Ivana Chýlková, ...

Prostopášná komedie o vášni k životu, hudbě a k ženám. Komedie Donšajni odhaluje svět opery zbavený pozlátka a přináší příběh o lásce a zklamání, o hudbě a milování a o celoživotní slabosti pro operní pěvkyně. To vše s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy.

 

Santiniho jazyk

2011 (CZE)

režie: Jiří Strach
hrají: David Švehlík, Martin Stropnický, Viktor Preiss, Robert Jašków, ...

Film na motivy stejnojmenného románu Miloše Urbana o hledání poselství architekta Santiniho. Plasy se objevují cca po hodině filmu nejen v exteriérech kolem konventu a města, ale interiérech (kaple, kapitula a zejména točité schodiště, kde dojde k rozluštění tajemného kódu.)

 

Skorzeny

2010 (RUS)

režie:
hrají: Jaromír Dulava, Daniel Svoboda, ...

Životopisný film pojednávající o plánovaném atentátu SS Obersturmbannführera Waffen SS Otto Skorzenyho na účastníky Tehránské konference (Stalin, Churchill, Roosevelt) na sklonku roku 1943. Kromě exteriérů u sýpek a konventu se ve filmu objevuje letní refektář jako výcvikový porostor SS.David Copperfield

2009 (ITA)

režie: Ambrogio Lo Giudice
hrají: Giorgio Pasotti, Maya Sansa, Pavel Rímský, ...

Televizní film na námět románu Charlese Dickense z poloviny 19. století. V plaském klášteře byly pro natáčení dětství a školních let v internátní škole využity prostory rajského dvora (který byl uměle zasněžen), knihovní sál a ambitová chodba falešnými příčkami přepažená a změněná na učebnu Salemského ústavu.

 

Henry IV

2010 (DEU, FRA, CZE, ESP)

režie: Jo Baier
hrají: Julien Boisselier, Armelle Deutsch, Joachim Król, Devid Striesow, ...

Film o Jindřichu Navarrském, Kateřině Medicejské, protestantech, katolících a svatbě zakončené Bartolomějskou nocí. Kromě interiérů sýpek a gotické kaple se ve filmu objeví málo přístupná místa konventu - druhé točité schodiště, severní rondel a letní refektář s svatební hostinou. 

 

Vůně vanilky

2001 (CZE)

režie: Jiří Strach
hrají: Bára Munzarová, Jiří Schimtzer, Jana Hlaváčová, ...

Příběh Anny Zofové z konce 2. světové války a jejím složitém vztahu k manželovi a vojákovi. V klášteře se na své cestě do Plzně zastaví američtí vojáci (v ambitových chodbách plaského konventu jim Anny tlumočí, u sýpek hrají vojáci baseball.)

 

 

Bídníci

2000 (FRA, ITA, ESP, DEU)

režie: Josée Dayan
hrají: Gérard Depardieu, John Malkovich, Christian Clavier, Charlotte Gainsbourg, ...

Čtyřdílný seriál o osudech Jeana Valjeana prchajícího z vězení. Plaský klášter se objevuje především v druhé části, kde se letní refektář změnil na lazaret a tkalcovnu, prakticky bez kašírování byl využit rajský dvůr, ambity, jižní rondel, knihovní sál, Královská štola a díky plaskému komparzu i kostel.

 

Plunkett & Macleane

1998 (GBR)

režie: Jake Scott
hrají: Robert Carlyle, Jonny Lee Miller, Liv Tyler, ...

Dobrodružný film o dvojici anglických džentlmenských lupičů z poloviny 18. století. V Plasích byly pro natáčení využity prostory letního refektáře (parlament a později soudní síň), který pojmul něco kolem dvouset komparzistů, sýpka pak "ztvárnila" vězení a krov posloužil jako úkryt lupičů.

Plaský klášter ve filmu

 

Donšajni

 

Santiniho jazyk

 

Skorzeny

 

David Copperfield

 

Henry IV

 

Vůně vanilky

 

Bídníci

 

Plunkett & Macleane

a mnoho dalších menších filmů, pořadů, či znělek...

 
Klášter Plasy  /  Plzeňská 2, 331 01 Plasy  /  tel.: 373 322 174  /  e-mail: plasy@npu.cz
Aktualizace: 21.11.2017 • webagrafikanavlně