Zaniklé zvony plaského kláštera znovu slyšeti!

Po více jak 80 letech se podařilo rozeznít již neexistující zvony kostelů plaského kláštera na severním Plzeňsku. Zvuk zvonů byl zaznamenán začátkem 2. světové války tehdejším Českým rozhlasem, jen chvíli před tím, než byly zvony během válečného rekvírování navždy umlčeny. Historickou nahrávku se nyní podařilo znovu přehrát a zdigitalizovat. Umlklé plaské zvony se tak nechaly znovu rozeznít symbolicky v době velikonoční.
Zvukař Archivu Českého rozhlasu Miloslav Turek vkládá decelitovou desku do gramofonu a opatrně přikládá přenosku na její černou plochu. A právě v tomto momentu se všem přítomným tají dech. Obsahuje tahle historická plastová deska skutečně nahrávku plaských zvonů z roku 1940? Pokud ano, bude to poprvé po více jak 80 letech, kdy se rozezní zvony dvou plaských kostelů, které padly za oběť 2. světové válce. A skutečně se z reproduktoru po pár vteřinách společně s charakteristickým praskáním staré nahrávky začne ozývat silný hlas zvonu a vzápětí po krátké pauze přichází ještě souzvuk dvou zvonů. Úlevu a radost vystřídala čilá práce a za chvíli je nahrávka odbíjení zvonů digitalizována a uložena na disk počítače ve formátu wav a mp3, zatímco originální decelitová deska putuje zpět do depozitáře plaského kláštera.
K opětovnému rozeznění již neexistujících zvonů z kostela sv. Václava a klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie došlo díky badatelské činnosti, spolupráci hned několika organizací a také trochu díky náhodě. Osudům plaských zvonů se dlouhodobě věnuje pracovník plaského Centra stavitelského dědictví Národního technického muzea Jan Trnka. Ten se také dopátral k historické nahrávce zvuku zvonů, kterou uchovává depozitář plaského kláštera ve správě Národního památkového ústavu. A pak už jen zbývalo zjistit, že Archiv Českého rozhlasu uchovává a doplňuje sbírku historických nahrávek zvonů pořízených tehdejším Českým rozhlasem v době 2 světové války. Přičemž Český rozhlas tyto nahrávky pochopitelně také digitalizuje. Výsledkem dohody a spolupráce těchto tří organizací je oživený zvuk zvonů, které již neexistují. Digitalizovaná nahrávka se stane součástí mobiliárního fondu kláštera Plasy vedle originální zvukové stopy a také součástí archivních fondů Českého rozhlasu.
Zvony, které na nahrávce slyšíme, pocházejí z dílny broumovského zvonaře Oktáva Wintera a do kostelních věží byly umístěny v roce 1924, aby nahradily chybějící zvony zrekvírované již během 1.světové války. Z těchto čtyř zvonů se dočkal dnešních dní pouze umíráček sv. Josef, zatímco Marie, Klemens Isabela a největší Pavel byly právě ve 40. letech z kostelních věží sejmuty a roztaveny pro válečné účely. Jejich zvuk pak byl na mnohá desetiletí utišen až do objevení nenápadné decelitové desky ve fondu depozitáře v Plasích. Více informací o nalezené desce z fondu si můžete přečíst na webu Studijního depozitáře, kde si můžete přehrát i šestiminutový záznam - klidněte zde.
Archiv Českého rozhlasu uchovává 86 fólií se zvuky zvonů, které rozhlasoví pracovníci v letech 1940-41 natáčeli v obcích tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Zvuky byly vysílány v rámci oblíbeného pořadu s názvem Zvony mého kraje. V jednotlivých dílech zaznívaly zvuky zvonů, které byly nahrány v desítkách českých chrámů, kostelů i malých kapliček. Jejich údery vždy doprovázel hlas vypravěče, který posluchače seznamoval s historií a půvabem určitého kraje. Pořad měl v době německé okupace pěstovat lásku k české zemi, posilovat národní sebevědomí a pomocí jinotajných odkazů přinášet naději v lepší zítřky.